co to jest antykoncepcja


Antykoncepcja to wszelkie świadome działania, które mają na celu unikniecie nieplanowanej ciąży. To właśnie antykoncepcja daje możliwość wybrania najbardziej odpowiedniego momentu na poczęcia dziecka.

Antykoncepcja zapewnia także komfort psychiczny dwojga ludzi,…

Antykoncepcja zapewnia także komfort psychiczny dwojga ludzi, którzy są ze sobą w związku i nie są jeszcze gotowi na dziecko. Brak takiego komfortu psychicznego może powodować poczucie zagrożenia, a także zniechęcenia oraz nerwice na tle seksualnym. Najskuteczniejsza antykoncepcja to oczywiście brak współżycia, jednak medycyna stoi na bardzo wysokim poziomie i dzięki niej opracowano bardzo skuteczne metody, dla kobiet w każdym wieku, które pragną aktywnie współżyć lecz nie planują poczęcia dziecka.

Antykoncepcja może być naturalna, mechaniczna, a także hormonalna. Z najmniej skuteczną metodę uważa się oczywiście antykoncepcję naturalną, która nigdy nie daje 100% pewności, jaką gwarantuje między innymi metoda hormonalna. Idealna metoda antykoncepcyjna to taka, która jest bezpieczna dla zdrowia, jest łatwa w użyciu oraz niezawodna, a także nie zakłóca współżycia i jest w pełni akceptowana przez obojga partnerów.

Należy zdawać sobie sprawę, że antykoncepcja hormonalna niesie za sobą ogromne zalety jak i wady z których trzeba zdawać sobie sprawę. Ponadto wybór odpowiedniej metody zabezpieczania się przed nieplanowania ciążą musi być omówiony z lekarzem ginekologiem, który najlepiej będzie wiedział co dla danej kobiety jest właściwe i nie zaszkodzi jej zdrowiu. Przed lekarzem nie wolno zataić żadnej choroby.

Działanie tabletek antykoncepcyjnych

Leki antykoncepcyjne to przede wszystkim tabletki oraz zastrzyki, które mają zapobiegać niechcianej ciąży. Dzięki lekom antykoncepcyjnych można również unormować gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety. Dzięki doustnej antykoncepcji hormonalnej można na przykład uregulować cykl miesięczny.

Najpopularniejsze są pigułki, które stosuje coraz więcej kobiet jednak przed zastosowaniem takiej metody zapobiegania ciąży należy wcześniej skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który wykona niezbędne badania. Zanim wykupimy leki antykoncepcyjne należy wykonać cytologię, badanie piersi oraz badania wątroby, wydolność układu krążenia, a także badania krzepliwości krwi i pomiar ciśnienia tętniczego.

Koniecznie trzeba pamiętać także o regularnym i systematycznym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych, gdyż tylko w ten sposób możemy mieć pewność, że będą one działać zgodnie z przeznaczeniem. Należy również wiedzieć, że zażywanie innych leków może wpłynąć na osłabienie działania leków antykoncepcyjnych i w takich przypadkach niezbędne jest stosowanie innych metod.

Takie środki hormonalne pozwalają kobiecie pozbyć się zespołu napięcia przedmiesiączkowego i zmniejszają dolegliwości bólowe podczas miesiączki. Są skuteczne w walce z trądzikiem oraz zmniejszają ryzyko osteoporozy, a także ryzyko powstania i rozwoju torbieli. Dzięki powyższym zaletom pigułki antykoncepcyjne pełnią rolę leków. Mają jednak również wady jak na przykład: zmniejszenie libido czy też nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Rate this post