active fit woman in sports suit stretching on beach


Dieta South Beach – co to?

Jedną z popularniejszych w ostatnim roku diet alternatywnych stała się, stworzona przez amerykańskiego kardiologa dieta South Beach. Jej założenia odbiegają jednak nieco od tradycyjnych, restrykcyjnych programów żywieniowych tego typu, krótkotrwale ograniczających w sposób znaczący podaż kalorii i wykluczających z diety połowę spożywanych zwyczajowo produktów. Autor diety określa ją bowiem jako styl życia, mający na celu uzyskanie smukłej sylwetki i zniwelowanie charakterystycznego dla innych diet odczucia osłabienia i głodu.

Fazy diety South Beach

Program diety przebiega w trzech fazach, z której każda jest nieco mniej restrykcyjna niż poprzednia. Ogólne założenia dotyczą zastąpienia tłuszczów nasyconych, a więc głównie tych pochodzenia zwierzęcego, zdrowymi tłuszczami roślinnymi, obecnymi w takich produktach jak olej słonecznikowy, sojowy, rzepakowy, oliwa z oliwek, orzechy, nasiona, pestki dyni, czy ryby. Ponadto wskazuje na konieczność spożywania produktów węglowodanowych o niskim indeksie glikemicznym, a więc tych, które składają się przede wszystkim ze stopniowo uwalnianych węglowodanów złożonych.

Pocieszeniem dla tych, którzy decydują się przejść na tę dietę, może być brak konieczności liczenia kalorii, czy też ważenia posiłków. Wskazane jest jedzenie dowolnej ilości produktów, jednak wyłącznie tych z grupy dozwolonych, tak aby zaspokoić głód. Twórca diety zaleca spożywanie  5 posiłków dziennie, z których 3 stanowią dania główne, natomiast pozostałe dwa mają formę przekąski. Nie jest to co prawda dieta zbilansowana indywidualnie, zgodnie z zapotrzebowaniem danego organizmu, jednak w najogólniejszych założeniach pozostaje w zgodzie z ogólnymi zaleceniami zdrowego odżywiania.

Dieta South Beach – przeciwskazania

Głównym przeciwwskazaniem do stosowania diety jest przewlekła hipoglikemia, a więc obniżony poziom glukozy we krwi https://pl.wikipedia.org/wiki/Ketoza_(metabolizm). W tej sytuacji konieczne jest więc skonsultowanie się z lekarzem, zwłaszcza w kwestii interakcji leków z restrykcjami żywieniowymi. Ponadto osoby cierpiące na nadmiar cholesterolu, powinny zrezygnować ze spożycia jajek, a zamiast nich włączyć do diety ryby oraz mięso drobiowe.

Rate this post