jak dbac o oczy


10 rad, jak dbać o oczy

  • Dobrze się odżywiaj. Kluczowe znaczenie dla kondycji naszych oczu mają trzy witaminy: A, C i E. Pierwsza jest niezbędna do tworzenia rodopsyny, inaczej purpury wzrokowej, bez której nie może być mowy o właściwym funkcjonowaniu znajdujących się w siatkówce komórek światłoczułych (tych, dzięki którym widzimy). Niedobór witaminy A powoduje również wysychanie oka. Dwie pozostałe – witaminy C i E – chronią nas przed wolnymi rodnikami, których niszcząca działalność jest szczególnie niebezpieczna właśnie dla delikatnych struktur oka. „Nieposłuszne” cząstki powstają miedzy innymi pod wpływem promieniowania UV, dlatego…

 

  • Chroń oczy przed intensywnym światłem. W słoneczne dni nie ruszaj się z domu bez okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj o tej ochronie, zwłaszcza gdy na zewnątrz leży śnieg. Kiedy korzystasz z solarium, zawsze zakładaj ochronne okulary.

 

  • Codziennie wypijaj przynajmniej 2 litry napojów (bezalkoholowych i bezkofeinowych), to jeden z prostszych, a skutecznych sposobów zapobiegania zespołowi suchego oka.

 

  • Nie pal papierosów i unikaj zadymionych pomieszczeń – dym papierosowy jest ogromnym obciążeniem dla oczu.

 

  • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie pomieszczeń, w których przebywasz, zbyt suche powietrze spotyka się zwłaszcza klimatyzowanych i ogrzewanych wnętrzach.\\

 

  • Jeśli pracujesz przy komputerze, właściwie ustaw monitor. Oczy powinny być oddalone od niego o 50-70 cm, przy czym tę odległość w trakcie pracy należy zmieniać. Co godzinę zrób krótką przerwę – popatrz w dal albo wykonaj gimnastykę oczu

 

  • Podczas jazdy samochodem ustawiaj nawiewy powietrza, aby nie było ono skierowane prosto w oczy, bo to tylko je wysuszy.

 

  • Począwszy od 40. urodzin raz w roku odwiedzaj okulistę, nawet jeśli nie masz żadnych problemów z oczami.

 

  • Nie używaj przeterminowanych kropli. Pamiętaj, że w przypadku preparatów do oczu data ważności odnosi się tylko do zamkniętych opakowań. Po otwarciu krople można przechowywać do 4 tygodni, zaś maści – do pół roku. Później nie nadają się do użytku. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, wybieraj preparaty w jednorazowych opakowaniach, bez konserwantów. Podobnie, jeśli masz skłonności do alergii.

 

  • Dbaj o higienę. Masz brudne ręce? Ogranicz do minimum dotykanie okolic oczu, zwłaszcza gdy ktoś w twoim otoczeniu choruje na zapalenie spojówek. Oczy wycieraj tylko czystym ręcznikiem. Często myj pędzle i inne przybory do makijażu. Starannie usuwaj resztki kosmetyków z okolic oczu.

Rate this post