red haired woman in flowerly scenery


W ostatnich latach systematycznie rośnie zainteresowanie botoxem i wiele kobiet zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie kuracji.

Działanie botoxu polega przede wszystkim na wygładzaniu już istniejących zmarszczek, co ciekawe stosować go mogą jednak również osoby u których nie wystąpiły jeszcze oznaki starzenia. Dotyczy to jednak tylko ludzi o wyraźnych skłonnościach do marszczenia skóry, które mogą powodować późniejsze powstawanie bruzd. Botox jest też często mylony z wypełniaczami. Jaka jest jego prawdziwa natura i kiedy można aplikować botox? W jakich sytuacjach lepiej wybrać wypełniacze zmarszczek?

Popularny dziś botox, nazywany również toksyną botulinową, wykorzystywany jest w celu wygładzenia nieestetycznych fałd skóry i głębokich bruzd. Preparat nie działa profilaktycznie, a niweluje już istniejące oznaki starzenia -przede wszystkim kurze łapki, linie śmiechu między oczami czy poziome linie czołowe. Wstrzyknięta przez lekarza toksyna botulinowa blokuje tzw. synapsy nerwowo-mięśniowe, a konkretnie osłabia przewodzenie impulsu nerwowego do mięśni. W efekcie mięśnie rozluźniają się, a zmarszczki czasowo wygładzają. Zabieg należy powtórzyć po ok. 3-6 miesiącach, w zależności od wielkości dawki, miejsca podania oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Botox można aplikować również osobom, u których co prawda nie wystąpiły jeszcze zmiany skórne, ale mają one tendencję do uporczywego marszczenia czoła i tym podobnych nawyków.  Złe przyzwyczajenia ewidentnie podnoszą ryzyko wystąpienia lub pogłębienia się zmarszczek w późniejszym okresie. Osoby z nadmierną mimiką i uciążliwą skłonnością do marszczenia skóry, walkę z tą manierą można wspomagać za pomocą botoxu.

Należy pamiętać, że botox nie jest wypełniaczem i nie stosuje się go w takim charakterze https://pl.wikipedia.org/wiki/Osocze_bogatop%C5%82ytkowe. Obecnie pacjentki mają wybór pomiędzy trzema rodzajami wypełniaczy: czasowymi, stałymi oraz przeszczepem autogennym tkanki tłuszczowej. Każdy z nich ma swoją specyfikę i w związku z tym -zestaw zalet i wad. Wypełniacze czasowe występują w postaci żeli zawierających kwas hialuronowy, polisacharyd, który naturalnie występuje w organizmie ludzkim. Zadaniem kwasu hialuronowego jest wiązanie wody, dzięki czemu utrzymuje odpowiednie nawodnienie tkanek i prawidłowy poziom nawilżenia skóry. Niestety, stężenie kwasu hialuronowego w organizmie z wiekiem obniża się, w wyniku czego skóra traci jędrność i elastyczność. Na ratunek przychodzą więc preparaty zawierające ten składnik. Za pomocą kwasu hialuronowego można wyrównywać m.in. bruzdy nosowo-wargowe, zmarszczki na policzkach i wokół ust oraz modelować owal twarzy. Podstawowym walorem kwasu hialuronowego jest jego bardzo dobra tolerancja przez organizm -jest obojętny dla ustroju, nie powoduje alergii. Efekty działania preparatu utrzymują się przez okres ok. roku.

Alternatywną dla pań, które poszukują długofalowych rezultatów, są wypełniacze stałe. Przeznaczone są one, tak jak wypełniacze czasowe, do wygładzania zmarszczek i korekcji kształtu twarzy. W przeciwieństwie jednak do preparatów na bazie kwasu hialuronowego, wypełniacze stałe nie są wchłaniane przez organizm. Zabiegu nie trzeba w związku z tym powtarzać, ale niesie on też pewne ryzyko -preparat może uczulać, a z biegiem czasu również przemieszczać się. Przeszczep autogenny tkanki tłuszczowej z kolei polega na wykorzystaniu własnej tkanki tłuszczowej w medycynie estetycznej (a także chirurgii rekonstrukcyjnej) . Tłuszcz pobiera się zwykle z okolicy nadłonowej lub przyśrodkowych powierzchni ud, a następnie za pomocą sterylnej strzykawki aplikuje w wybrane strefy. Ta metoda pozwala na niwelowanie zmarszczek z wykorzystaniem komórek tłuszczowych obecnych w skórze pacjenta, co ewidentnie wpływa na pozytywną reakcję organizmu.

Rate this post