napiecie przedmiesiaczkowe pms


Napięcie przedmiesiączkowe

Nie każda kobieta zna tę przykrą dolegliwość, większość z nas jednak doświadczyła jej choć raz w życiu. Lekarze nie do końca wiedzą, skąd bierze się zespół napięcia przedmiesiączkowego, uważa się jednak, że jego pojawienie się wiąże się głównie z zaburzeniem równowagi hormonalnej pod sam koniec kobiecego cyklu.

Jak radzić sobie z napięciem przedmiesiączkowym?

Nieważne zresztą, skąd się bierze ZNP – ale jak sobie z nim poradzić. Kobiety bardzo różnie przechodzą przez ten trudny okres, który może trwać kilka dni, ale także kilka godzin. Może również pojawiać się nieregularnie lub okazjonalnie – kilka razy w życiu bactefort. Dowodzi się, że przypadłość tą mogą spowodować inne problemy powodujące napięcie psychiczne. Oficjalnie ZNP nie jest chorobą w tym sensie, że nie uprawnia kobiet do zwolnienia lekarskiego czy darmowych lekarstw. Tym niemniej problem ten jest szeroko omawiany w prasie kobiecej i medycznej, także pod takimi nagłówkami jak” porady dla nastolatek” czy” rady dla kobiet ciężko pracujących”. Dolegliwość najczęściej pojawia się w tygodniu poprzedzającym miesiączkę. Zmiany hormonalne powodują liczne zmiany w funkcjonowaniu fizycznym, ale przede wszystkim – emocjonalnym.

Jak się objawia napięcie przedmiesiączkowe?

Kobiety często są rozdrażnione lub smutne, a ich nastrój waha się od silnego pobudzenia do stanów niemalże depresyjnych. Niektóre panie płaczą lub denerwują się i złoszczą bez konkretnego powodu. Część z nich obwinia się lub ma poczucie niższości, czują się też gorsze od mężczyzn lub o innych kobiet, które nie wykazują – przynajmniej pozornie – takich zachowań. Do cierpienia emocjonalnego dochodzą dość często także dolegliwości fizyczne: bóle narządów rodnych, brzucha, głowy, migreny.

Zdarzają się skoki ciśnień, fale gorąca oraz omdlenia. Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest nieuleczalny w tym sensie, że nie podlega terapii, która zwalcza jego przyczyny. Można jednak łagodzić objawy. Wiele kobiet sięga w tym czasie po alkohol, często zażywany na przemian z tabletkami przeciwbólowymi. Nie jest to jednak wskazane – znacznie lepiej zainwestować w specjalne leki ziołowe i relaksujące oraz wzmacniające suplementy diety.

Rate this post