jak bawic sie z niemowlakiem


Jak zachowywać się z noworodkiem? 

Niemowlę poznaje świat swoimi zmysłami – poprzez dźwięk, smak, dotyk czy zapach. Każdego dnia uczy się czegoś nowego, zbiera doświadczenia, które pomagają mu zrozumieć otaczający świat a tym samym lepiej w nim funkcjonować. Możemy mu w tym pomóc poprzez wspólną zabawę. Sprzyja to nie tylko bliskości rodziców z maluchem, ale także wspiera jego prawidłowy rozwój.

Zabawa z niemowlakiem

Pamiętajmy, ze do wspólnej zabawy z niemowlakiem wcale nie potrzeba nam wyszukanych zabawek czy akcesoriów – wystarczy odrobina wyobraźni. Najbardziej rozwojowe zabawy nie są skomplikowane, ale stymulują zmysły malucha. Do zabawy może posłużyć chociażby obecne w każdym domu lustro, przed którym siadamy z maluchem na kolanach. I tu jest miejsce na inwencję rodzica – możemy robić miny, unosić różne części ciała, zmieniać pozycję. Samo własne odbicie w lustrze dostarczy dziecku nie lada frajdy.

Ciekawe są także zabawy rozwijające zmysł słuchu. Do metalowych puszek lub butelek wsypujemy groch, ryż, czy cukier – ważne, by wydawały różne odgłosy, gdy będziemy się nimi bawić z niemowlęciem. Zabawą mogą być też z pozoru zwykłe, codzienne czynności jak np. ubieranie (za którym – de facto – większość maluchów nie przepada) czy jedzenie. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni i niewielki zapas czasu przed wyjściem z domu. Pamiętajmy, aby tak dobierać zabawy, by stymulowały różne zmysły dziecka. I przede wszystkim – obserwujmy jego reakcję. Nie wszystkie rozrywki zaproponowane przez rodziców będą dla niego tak samo interesujące, co na pewno zakomunikuje swoim zachowaniem. Jeśli zaczyna się wiercić i jej rozproszone, najwyraźniej czas zmienić zabawę.

Rate this post