ogorecznik 1


Ogórecznik lekarski (Borago offidnalb) nazywany także, ze względu na specyficzny, ogórkowy zapach ogórkowym zielem, można u nas spotkać w żyznych ogrodach, na rumowiskach.

W wielu krajach zachodniej i południowej Europy oraz w Ameryce Północnej uprawia się go jako warzywo. Jest dość wysoką, jednoroczną rośliną o grubej, rozgałęzionej w górnej części łodydze, pokrytej szorstkimi, jajowatymi liśćmi. Jego okazałe niebieskie kwiatki zakwitają w zwisających kwiatostanach na długich szyputkach.

Historia ogórecznika lekarskiego

W starożytności i w średniowieczu ogórecznikowi przypisywano właściwości magiczne uważając, że czyni ludzi odważnymi i odpędza od nich smutki. Szczególnym uznaniem cieszyło się to ziele w Anglii, gdzie już w czasach elżbietańskich kwiaty tej rośliny dodawano do sałatek, „aby sprawić sercu radość”. Używano ogórecznika również w dawnej Polsce i podawano najczęściej w winie „dla posilenia serc i dodania dobrych myśli”.

Obecnie w kuchni wielu krajów ogórecznik przyrządza się podobnie jak szpinak. Świeże, posiekane ziele dodaje się do surówek i sałatek, a suszone do zup, zwłaszcza do barszczu ukraińskiego, rosołu i chłodników, do pieczonych i duszonych potraw, dyni, kabaczka, cukinii i ogórków, do zapiekanek. Szczegółowe analizy wykazały, że cała część nadziemna ogórecznika zawiera duże ilości śluzów oraz garbniki, saponiny, żywice, kwasy organiczne, sole mineralne zasobne w żelazo, cynk, miedź, mangan i rozpuszczalną krzemionkę. W roślinach świeżych stwierdzono ponadto dość wysoką zawartość witaminy E. Substancje te wykazują właściwości przeciwzapalne, moczopędne, napotne, regulujące przemianę materii i lekko uspokajające.

ogorecznik

 Zastosowanie ogórecznika lekarskiego

We współczesnym lecznictwie wyciągów z ziela ogórecznika używa się w leczeniu przewlekłych dolegliwości nerek, którym towarzyszy zmniejszone wydzielanie moczu i obrzęki oraz zaburzeń przemiany materii. Napotne działanie ogórecznika wykorzystuje się natomiast w leczeniu stanów podgorączkowych i gorączkowych spowodowanych przeziębieniem, grypą i anginą.

Korzystne wyniki uzyskuje się także w leczeniu niektórych schorzeń skórnych, których przyczyną jest niewłaściwe wydalanie szkodliwych produktów przemiany materii, zwłaszcza przy trądziku i wyprysku przewlekłym. Ziele to przyspiesza także gojenie ran, oparzeń i uszkodzeń naskórka.

W domu, zalewając łyżkę ziela ogórecznika szklanką wrzątku, można sporządzić leczniczy napar. Po odstawieniu go na 10 minut do naciągnięcia i odcedzeniu pije się go po pół szklanki między posiłkami snail farm opinie. Można nim również przemywać czyraki, wypryski, oparzenia i otarcia naskórka.

W kosmetyce ogórecznik zaleca się szczególnie do cery suchej i wrażliwej.

Od niedawna z nasion ogórecznika pozyskuje się cenny olej (Oleum Boraginiś) zawierający duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, obniżających poziom cholesterolu we krwi, normalizujących stosunek cholesterolu „dobrego” do „złego” (HDL/LDL). Są one ponadto silnymi przeciwutlenia-czami. Gotowe preparaty wytwarzane z udziałem oleju ogórecznikowego (neoglandyna, boragoglandyna, biogal, borago oil) zaleca się przede wszystkim w miażdżycy naczyń mózgowych, po udarach mózgowych i zawałach serca oraz w miażdżycy zarostowej tętnic. Gotowe preparaty wytwarzane z udziałem oleju ogórecznikowego (neoglandyna, boragoglandyna, biogal, borago oil) zaleca się przede wszystkim w miażdżycy naczyń mózgowych, po udarach mózgowych i zawałach serca oraz w miażdżycy zarostowej tętnic.

Rate this post