adults legs with sneakers on on the beach


Trening bez żadnego posiłku rano to temat bardzo kontrowersyjny. Ile osób, tyle opinii na temat tego sposobu zredukowania wagi.

Podobno z faktami się nie dyskutuje – uporządkujmy więc nieco wiedzę i połóżmy na szali plusy oraz minusy tego typu rozwiązań.

Czy to działa?

Odpowiedź nie powinna nikogo dziwić – tak. Wysiłek fizyczny wykonany rano bez żadnego posiłku zaowocuje zredukowaniem tkanki tłuszczowej. Dlaczego tak się stanie?

Noc to czas, kiedy śpimy. Gdy śpimy, nie jemy. Post taki trwa często 8 lub więcej godzin pl.wikipedia.org. Gdybyś nie jadł tyle godzin w ciągu dnia, to zapewne Twoje wrażenia nie byłyby zbyt pozytywne.

Po tak długim czasie bez pożywienia poziom glikogenu w organizmie jest bardzo niski. Żadne pożywienie nie znajduje się również w żołądku. Jeśli zastosujemy w tym czasie trening o odpowiedniej intensywności i w odpowiedniej formie – organizm będzie musiał czerpać skądś energię, aby mięśnie mogły pracować i aby wysiłek mógł trwać.

W tym przypadku organizm ma dwie możliwości – może czerpać z zapasów tkanki tłuszczowej, lub z tkanki mięśniowej. I to tutaj znajduje się największe zagrożenie dla tego typu formy treningowej – obawa przed utratą cennej tkanki mięśniowej.

Jak temu zapobiec?

Czy można uchronić się przed zgubnym dla mięśni treningiem na czczo? Tak. Przede wszystkim należy wcześniej (na przykład zaraz po obudzeniu) zażyć aminokwasy rozgałęzione BCAA, lub w przypadku braku tego typu suplementu wypić koktajl proteinowy na przykład z białka serwatkowego. Jeśli wypijemy takiego shake’a w zbyt krótkim czasie przed treningiem, nie zdąży on się odpowiednio zaabsorbować, a wtedy jego rola będzie niewielka, warto więc wypić go 30-45 minut przed wysiłkiem http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0010/74746/E90711.pdf.

Co zrobić, gdy głód jest zbyt silny, aby ćwiczyć?

Często zdarza się, że uczucie głodu jest za duże dla niektórych osób, co sprawia, że trening staje się praktycznie niemożliwy, ponieważ sytuacja jest niekomfortowa. W tym przypadku można pomóc sobie na kilka sposobów:

– W trakcie ćwiczeń pić ciepłą wodę z wyciśniętym sokiem z cytryny lub grapefruita (zimna woda wzmaga uczucie głodu, należy jej unikać)

– Zjeść niewielką porcję błonnika (dostępny w postaci gotowych suplementów) – błonnik pęcznieje w żołądku oszukując nieco uczucie głodu

– Zjeść niewielką porcję lekkich warzyw, np. seler naciowy, papryka, kapusta kiszona

Czy można jeszcze to ulepszyć?

Aby jeszcze efektywniej (i efektowniej) spalać tłuszcz w trakcie trwania tego typu sesji, warto wspomóc się przyprawami: cynamonem, imbirem, pieprzem cayenne, curry – sa to przyprawy, które poprawią tempo przemiany materii i uruchomią więcej zapasów tłuszczu. Można zażyć je w postaci własnoręcznie przygotowanej kapsułki (jak to zrobić można znaleźć w artykule – domowy spalacz tłuszczu), lub dodać na przykład do kawy.

A kofeina?

Jest bardzo mocno wskazana przed tego rodzaju treningiem na czczo https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwasy_t%C5%82uszczowe_omega-3. Mocna czarna, parzona kawa poprawia tempo metabolizmu. Kofeina ułatwia przemiany i rozkład tłuszczów w organizmie. Poprawia też wytrzymałość, koncentrację i zdolności wysiłkowe.

Podsumowanie

Trening na czczo może być skuteczną formą redukcji kilogramów, ale nie powinien być zbyt intensywny – jeśli wysiłek będzie zbyt duży, organizm sięgnie do tkanki mięśniowej w poszukiwaniu dodatkowego źródła energii. Należy zatem rano unikać treningów interwałowych, biegów szybkościowych lub zbyt długich biegów.

Po tego typu treningu należy szybko spożyć proste węglowodany (np. suszone lub świeże owoce), herbatę z miodem, porcję dżemu owocowego lub inną formę prostych węglowodanów. W dalszej kolejności należy spożyć normalne, pełnowartościowe śniadanie.

Rate this post